راهنمای تمدید پروانه کارشناس رسمی

مقدمه 

کارشناسان رسمی می‌بایست بعد از گذشت یک بازه زمانی مشخصی مبادرت به تمدید اعتبار پروانه خود نمایند، که این تمدید برای کارشناسان رسمی یکساله، یا دو ساله و یا سه ساله است.  

 

نحوه تمدید اعتبار پروانه

پرداخت در سامانه عدل ایران

1) به منظور تمدید پروانه، قبل از اتمام اعتبار خود، ابتدا لازم است هزینه تمبر مالیاتی را پرداخت نمایند. بدین منظور از دو طریق می‌توانند نسبت به پرداخت هزینه تمبر مالیاتی مبادرت ورزند:

  1. مراجعه به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک
  2. پرداخت آنلاین از طریق سامانه عدل ایران به آدرس «www.lawyer.adliran.ir»

  سامانه خودکاربری عدل ایران  

ورود به پرتال

2) پس از پرداخت هزینه تمبر مالیاتی، در ادامه وارد سایت مرکز به آدرس «www.23055.ir» شده و بر روی گزینه «ورود به پرتال» کلیک می‌نمایید.  

صفحه ورود

3) پس از ورود به صفحه ورود، از قسمت ورود اعضا وارد صفحه مربوطه می‌شوید.  

ورود اعضا

4) پس از ورود نام کاربری و رمز عبور وارد محیط کاربری می‌شوید.   صفحه ورود به پرتال  

ورود به فرم درخواست تمدید

5) پس از ورود به محیط کارتابل، با کلیک بر روی سربرگ «تمدید پروانه» وارد فرم «درخواست تمدید پروانه» می‌شوید.

 

محیط کاربری پرتال مرکز  

ثبت درخواست

6) همانطور که فرم تمدید کارشناسان رسمی ملاحظه می‌شود، در قسمت جزئیات درخواست، یکسری اقلام اطلاعاتی از جمله تاریخ و ساعت ثبت درخواست، مشخصات کارشناس رسمی و تاریخ اعتبار فعلی نشان داده شده است. در ادامه، قلم اطلاعاتی «بارگذاری مفاصاحساب» می‌بایست توسط متقاضی بارگذاری گردد و در انتهای فرم در صورت نیاز، متقاضی می‌تواند مواردی را در قسمت توضیحات ثبت نموده و درخواست خود را ثبت نماید.  

 

فرم درخواست تمدید پروانه

 

بررسی درخواست

7) پس از بارگذاری مستندات مربوطه در فرم و ثبت درخواست، درخواست جهت بررسی به واحد مربوطه از جمله دادسرا و در نهایت به کارتابل ریاست هیئت مدیره استانی مورد نظر ارسال می‌گردد. در صورت تایید وضعیت کارشناس رسمی و مستندات بارگذاری شده، درخواست به منظور پرداخت به کارتابل کارشناس رسمی بازمی‌گردد.  

 

فرم درخواست تمدید پروانه - مرحله پرداخت  

پرداخت هزینه تمدید

8) در ادامه به منظور پرداخت هزینه تمدید، بر روی گزینه «استعلام تاریخ عدل ایران» کلیک نموده تا تاریخ اعتبار عدل ایران فراخوانی و به‌روز شود. در ادامه پس از انتخاب مدت زمان تمدید، بر روی گزینه «پرداخت» کلیک نموده و وارد درگاه پرداخت می شوند.

پس از پرداخت هزینه تمدید، در نهایت بر روی گزینه «انجام شد» کلیک نموده تا درخواست به کارتابل رئیس محترم هیئت مدیره استان ارسال گردد.  

 

9) در انتهای فرایند، با انجام هماهنگی لازم با هیئت مدیره استان، به منظور امضا و مهر دفترچه، به دفتر هیئت مدیره مراجعه و تاییدات نهایی را اخذ می نمایید.

 

پس از ثبت تایید و درج تاریخ امضا و مهر دفترچه، تاریخ اعتبار جدید در سامانه عدل ایران قوه قضاییه، به‌روزرسانی می گردد.

پرسش و پاسخ‌های متداول در خصوص تمدید پروانه کارشناسان رسمی

  1. جهت تمدید پروانه چه اقدامی باید انجام گردد؟ جهت تمدید پروانه مقتضی است در سایت عدل ایران حق تمبر را پرداخت نمایید و سپس در سایت مرکز مراحل تمدید پروانه را انجام دهید(بارگزاری مفاصا و پرداخت حق مرکز) و سپس دفترچه کارشناسی را جهت مهر و امضاء به هیات مدیره استان ببرید تا در سایت مرکز و سایت عدل ایران بروز رسانی گردد.
  2. هزینه تمدید را پرداخت نموده ام و در سایت بروز رسانی نشده است؟ پرداختی شما در سایت عدل ایران بابت حق تمبر مالیاتی می باشد و پرداختی سایت مرکز مربوط به حق مرکز می‌باشد و پس از پرداخت مقتضی است دفترچه را جهت مهر و امضاء به هیات مدیره استان ببرید.
  3. هزینه تمدید در سایت مرکز پرداخت شده است ولی در سایت بروز رسانی نشده است؟ پس از پرداخت در سایت مرکز دفترچه را به هیات مدیره استان ببرید تا هیات مدیره پس از امضاء تیک تایید نهایی را در سایت کلیک نمایند تا در سامانه ها اعمال گردد.

به اشتراک گذاری مطلب:

این مطلب برای شما مفید بود؟

0

آخرین ویرایش: 12 دی 1401

پاسخ سوال خود را پیدا نکردید؟

با استفاده از فرم درخواست پشتیبانی با ما در ارتباط باشید.