راهنمای ثبت درخواست وکیل معاضدتی و تسخیری

مقدمه

معاضدت در لغت به معنای یکدیگر را یاری کردن، کمک کردن و بازوی یکدیگر بودن است. معاضدت حقوقی نیز به مفهوم کمک کردن به فرد نیازمند در رسیدگی قضایی و طی فرایند دادرسی برای تحقق برابری و عدالت می‌باشد.

وکالت معاضدتی وکالتی است که برای خواهانی که شخصاً توانایی پرداخت حق الوکاله را ندارد، تعیین می‌شود. مراجع قضایی افرادی را که توانایی مالی برای انتخاب وکیل ندارند را معرفی می‌کنند و از این طریق برای آن‌ها وکیل تعیین می‌گردد. همچنین در امر وکالت تسخیری چنانچه متهم توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشد از طرف دادگاه در امور کیفری برای دفاع از متهم، این وکالت به وکلا ارجاع داده می‌شود.

با توجه به سیستمی شدن فرایند ارجاع وکیل معاضدتی و تسخیری در پرتال مرکز، در ادامه فرایند ثبت درخواست و تخصیص وکیل توضیح داده می‌شود.

 

ورود به پرتال

جهت ثبت درخواست ارجاع وکیل معاضدتی و یا تسخیری، ابتدا لازم است روسای کمیسیون‌های ارجاع و معاضدت استانی وارد سایت مرکز به آدرس «www.23055.ir» شده و مطابق شکل زیر بر روی گزینه «ورود به پرتال» کلیک نمایند.

ورود به پرتال

 

در صفحه ظاهر شده، مطابق شکل زیر لازم است رئیس و یا کارشناس واحد ارجاع و معاضدت استان از قسمت «ورود اعضا» نسبت به فعال سازی و ورود به محیط کاربری خود اقدام نماید.

ورود اعضا

 

در صورت فعال نبودن حساب کاربری، ابتدا لازم است مطابق بخش 1 از شکل ذیل و از قسمت «فعال سازی حساب/ دریافت کلمه عبور» با ورود کد ملی، شماره موبایل و کد تصویر امنیتی، فعال سازی حساب صورت گیرد.

 

فعال سازی و ورود

 

تخصیص وکیل معاضدتی/ تسخیری

رئیس و یا کارشناس واحد ارجاع و معاضدت استان می‌تواند پس از ورود به محیط کاربری خود در پرتال مرکز، در قسمت منوی «وکلا» بر روی زیر منوی «تخصیص وکیل معاضدتی/ تسخیری» کلیک نموده تا در ادامه وارد فرم ثبت درخواست گردد.

تخصیص وکیل معاضدتی - کارتابل

 

پس از ورود به فرم، می‌توان با توجه به نوع درخواست (معاضدتی یا تسخیری) اطلاعات معاضدت خواه از جمله مشخصات فردی، اطلاعات تماس، وضعیت ملائت و مستندات درخواست وکیل را تکمیل نمود و در ادامه مبادرت به انتخاب وکیل و تخصیص وی ورزید.

تخصیص وکیل معاضدتی - مشخصات ثبت کننده

تخصیص وکیل معاضدتی - مشخصات معاضدت خواه

تخصیص وکیل معاضدتی - وضعیت ملائت و وضعیت درخواست

تخصیص وکیل - انتخاب وکیل

 

نکته: در صورتی که نوع درخواست «تسخیری» باشد، می‌بایست مخاطب معرفی‌نامه مطابق تصویر ذیل توسط کارشناس مربوطه درج شود.

تخصیص وکیل تسخیری

 

در قسمت «مستندات درخواست وکیل» می‌بایست مطابق شکل ذیل نوع معرفی‌نامه در خصوص درخواست وکیل معاضدتی / تسخیری مشخص گردد.

مستندات شما در خصوص درخواست وکیل معاضدتی / تسخیری چیست ؟

 

نکته: در صورتی که نوع معرفی‌نامه از سازمان‌ها و نهادهای حمایتی انتخاب شود، در ادامه می‌بایست نام سازمان و نهاد قید شود.

نام سازمان و نهاد حمایتی

 

در انتهای فرم و در قسمت انتخاب وکیل، امکان تایپ نام و یا جست و جوی وکیل واجد الشرایط از قسمت مشخص شده وجود دارد.

جست و جوی وکیل

جست و جو وکیل

 

پس از تکمیل فرم و ذخیره سازی آن، درخواست به کارتابل وکیل مورد نظر ارسال می‌گردد و پیامک اطلاع رسانی به طرفین ارسال می‌شود.

پیامک

 

دریافت معرفی نامه

پس از ذخیره فرم تخصیص وکیل معاضدتی/ تسخیری، از قسمت «اطلاعات ثبت شده» در انتهای فرم ثبت شده، امکان دریافت نسخه PDF معرفی‌نامه فراهم شده است.

دریافت نامه معاضدت

 

معرفی نامه معاضدتی

 

بررسی درخواست توسط وکیل

در ادامه، وکیل محترم انتخاب شده، می‌بایست وارد حساب کاربری خود در پرتال مرکز شده و نسبت به تایید و رد درخواست اقدام نماید. به منظور بررسی درخواست بر روی رکورد درخواست کلیک نموده تا پرونده معاضدتی برای وی باز شود.

کارتابل وکیل - بررسی درخواست

 

پس از ورود به فرم درخواست، وکیل محترم می‌تواند اطلاعات متقاضی و درخواست را ملاحظه نماید. به منظور ثبت سیستمی نظر خود می‌بایست در انتهای فرم قسمت «انتخاب وکیل» بر روی رکورد نام و نام خانوادگی خود کلیک نموده تا امکان ثبت نظر فراهم شود.

بررسی درخواست معاضدت و تایید و رد

 

در ادامه، وکیل در قلم اطلاعاتی «وضعیت پذیرش درخواست» پذیرش و عدم پذیرش خود را اعلام می‌نماید. در نهایت بر روی گزینه «بروزرسانی» کلیک می‌شود.

ثبت نظر در درخواست معاضدتی

همچنین امکان دریافت نسخه PDF معرفی‌نامه به وی نیز برای وکلای محترم مطابق تصویر فوق فراهم شده است.

 

نکته: در صورت عدم پذیرش درخواست از سوی وکیل، می‌بایست دلیل و توضیحات وکیل  اجباراً در درخواست قید شود. در ادامه درخواست مورد بررسی کارشناس معاضدت قرار گرفته و می‌تواند درخواست را مجدداً جهت اقدام به وکیل مربوطه ارجاع دهد و یا در صورت موجه بودن دلیل، وکیل دیگری را در درخواست تخصیص دهد.

تخصیص مجدد وکیل

 

ثبت گزارش توسط وکیل

پس از پذیرش درخواست توسط وکیل و ارائه خدمات حقوقی معاضدتی در قالب مشاوره و یا وکالت، در انتها وکلای محترم می‌بایست گزارشی از موضوع و اقدامات انجام گرفته را در درخواست ثبت نموده و به واحد ارجاع و معاضدت استان اعلام نمایند تا در پروفایل حرفه‌ای ایشان ثبت گردد.

ثبت گزارش خدمات معاضدتی

در صورتی که در بخش «آیا رأی به نفع معاضدت خواه صادر شده است؟» گزینه «بلی»، انتخاب شود، وکیل می‌بایست مبلغ حق الوکاله را ثبت کند و روی گزینه «بروزرسانی» کلیک نماید.

پرداخت حق الوکاله

 

با کلیک روی گزینه بروزرسانی، «مبلغ قابل پرداخت» که معادل 20 درصد حق الوکاله است، نمایش داده می‌شود که با کلیک روی گزینه «پرداخت هزینه»، به درگاه پرداخت متصل می‌شود.

پرداخت هزینه

 

در ادامه به منظور ثبت و نهایی سازی فرایند بر روی گزینه «ارسال گزارش» کلیک نموده تا گزارش ارسال شود.

ثبت و ارسال گزارش

 

بررسی نتیجه توسط کارشناس معاضدت

پس از ثبت گزارش و ارسال به کارتابل کارشناس معاضدت، درخواست می‌بایست مورد بررسی و تایید قرار گیرد. به منظور مشاهده گزارش، کارشناسان محترم واحدهای ارجاع و معاضدت قضایی، می‌بایست از محیط کارتابل خود در قسمت «اختصاص داده شده به نقش من» نتیجه نهایی درخواست‌های معاضدت را دنبال نمایند.

بررسی گزارش معاضدت

 

پس از کلیک بر روی درخواست، با کلیک بر روی گزینه «تخصیص به من» می‌توانند اقدام لازم را بر روی درخواست انجام دهند.

تخصیص به من

 

اقدامات بدین صورت است که پس از بررسی گزارش بیان شده توسط وکیل معاضدتی و یا تسخیری مربوطه، در صورت نیاز به اصلاح و یا تکمیل گزارش، بر روی گزینه «ارجاع به وکیل جهت اصلاح» کلیک می‌شود و در صورت تایید گزارش، بر روی گزینه «پایان» کلیک می‌گردد.

تایید و یا رد گزارش معاضدتی

 

در پایان فرایند، ارجاع صورت گرفته و گزارش ثبت شده جزو سوابق معاضدتی وکلای محترم در پرونده الکترونیکی ایشان به ثبت می‌رسد.

به اشتراک گذاری مطلب:

این مطلب برای شما مفید بود؟

0

آخرین ویرایش: 7 شهریور 1402

پاسخ سوال خود را پیدا نکردید؟

با استفاده از فرم درخواست پشتیبانی با ما در ارتباط باشید.

جستجو