راهنمای ثبت درخواست مرخصی کارشناس رسمی

مقدمه

مطابق دستورالعمل نحوه مرخصی و تودیع پروانه کارشناسی، کارشناسان رسمی محترم می‌توانند با توجه به نیاز خود، از انواع مرخصی استحقاقی و استعلاجی استفاده نمایند.

مرخصی استحقاقی سالیانه کارشناس با احتساب روزهای تعطیل، مجموعاً 30 روز می باشد. کارشناسی می‌تواند در سال، 3 بار درخواست مرخصی دهد. در صورت وجود بیماری، به طوریکه مانع از انجام کارشناسی با سرعت و دقت لازم بشود، کارشناس می‌تواند درخواست مرخصی استعلاجی ثبت نماید.

 

در ایام مرخصی، فرایند ارجاع موضوع به کارشناس متوقف می‌شود و کارشناس در ایام مرخصی حق ارائه گزارش کارشناسی ندارد و صرفاً در مواردی که از سوی مراجع قضایی و ادارات اجرای ثبت قبل از مرخصی به وی ارجاع شده بود، مکلف است، نظر کارشناسی ارائه کند. ارائه نظر کارشناسی در ایام مرخصی برای مراجع غیر قضایی از قبیل دستگاه‌های اجرایی و اشخاص حقوقی از مصادیق تخلف بند 13 الف ماده 26 قانون کارشناسان رسمی دادگستری می‌باشد.

 

نکته: در صورتی‌که در بازه زمانی مورد تقاضا برای مرخصی، کارشناس به عنوان کشیک تعیین شده باشد و از منظر هیات مدیره امکان تعیین جایگزین وجود نداشته باشد، درخواست مرخصی تایید نمی‌شود.

نکته: مدت زمان مرخصی باید در محدوده اعتبار پروانه بوده و درخواست مرخصی به ازای روزهای خارج از محدوه زمانی اعتبار پروانه نزد سمپ و مرکز بی اثر خواهد بود.

 

فرایند ثبت درخواست مرخصی

 

ورود به پرتال

جهت ثبت درخواست مرخصی کارشناسی، ابتدا لازم است کارشناسان محترم وارد سایت مرکز به آدرس «www.23055.ir» شده و مطابق شکل زیر بر روی گزینه «ورود به پرتال» کلیک نمایند.

ورود به پرتال

 

در صفحه ظاهر شده، مطابق شکل زیر لازم است کارشناسان از قسمت «ورود اعضا» نسبت به فعال سازی و ورود به محیط کاربری خود اقدام نمایند.

ورود اعضا

 

در صورت فعال نبودن حساب کاربری، ابتدا لازم است مطابق بخش 1 از شکل زیر و از قسمت «فعال سازی حساب/ دریافت کلمه عبور» با ورود کد ملی، شماره موبایل و کد تصویر امنیتی، فعال سازی حساب صورت گیرد.

 

فعال سازی و ورود

ثبت درخواست مرخصی

کارشناسان رسمی متقاضی مرخصی، پس از ورود به محیط کارتابل خود در پرتال مرکز، از قسمت سربرگ «کارشناسان رسمی» بر روی گزینه «درخواست مرخصی» کلیک نموده و وارد صفحه درخواست مرخصی می‌شوند.

 

منوی درخواست مرخصی

 

در صفحه درخواست مرخصی، کارشناسان رسمی می توانند اطلاعات درخواست خود را مطابق شکل زیر ثبت نمایند.

 

فرم درخواست مرخصی

 

در قسمت نوع مرخصی، می توان نوع «استحقاقی» و یا «استعلاجی» را انتخاب کرد. همچنین می‌بایست تعداد روزهای درخواستی و علت درخواست را ثبت نمود و مستندات مربوطه را بارگذاری کرد. به منظور ثبت اطلاعات، بر دکمه «ذخیره» کلیک می‌شود.

 

ثبت اطلاعات مرخصی

 

بررسی درخواست مرخصی

روسای محترم هیئت مدیره های استانی، پس از ثبت درخواست، مطابق راهنمای بررسی درخواست مرخصی کارشناسان رسمی، مبادرت به بررسی پیش شرط های لازم جهت مرخصی نموده و در نهایت درخواست را تایید و رد می‌نمایند. پس از تایید درخواست، وضعیت کارشناس در CMS از حالت اشتغال به کار به وضعیت «مرخصی» تغییر و به روز رسانی می‌شود.

به اشتراک گذاری مطلب:

این مطلب برای شما مفید بود؟

1

آخرین ویرایش: 7 تیر 1401

پاسخ سوال خود را پیدا نکردید؟

با استفاده از فرم درخواست پشتیبانی با ما در ارتباط باشید.

جستجو