راهنمای شروع کارآموزی کارشناسی رسمی

مقدمه

متقاضیان صدور پروانه کارشناسی رسمی، پس از طی موفقیت آمیز مراحل فرایند جذب و تایید صلاحیت، به عنوان کارآموز می بایست یک دوره کارآموزی به مدت یکسال را طی کنند. مراحل و مفاد دوره کارآموزی کارشناسی شامل موارد ذیل است:

  • ثبت نام و شروع دوره کارآموزی
  • انجام تکالیف کارآموزی
  • ارزیابی پایان دوره
  • تحلیف

فرایند کارآموزی کارشناسی رسمی

 

مراحل ثبت نام و شروع دوره کارآموزی

 

ثبت نام دوره کارآموزی

 

1) مراجعه به هیأت مدیره استانی

پذیرفته‌ شدگان پس از دریافت پیامک مراجعه به هیأت مدیره و ارائه اصل مدارک، ظرف مدت دو هفته از تاریخ دریافت پیامک فرصت دارند تا با مراجعه به هیأت مدیره مرکز کارشناسان رسمی استان محل قبولی خود نسبت به ثبت نام دوره کارآموزی اقدام نمایند. پذیرفته شدگان هنگام مراجعه به هیأت مدیره باید اصل مدارک هویتی خود، مدارک تحصیلی و مستندات مربوط به سوابق تجربی را به همراه داشته باشند.

 

مدارک و مستندات مربوطه از سوی هیأت مدیره به منظور انطباق آن با اطلاعات ارائه شده از سوی متقاضی در روز ثبت نام، بررسی می‌ شود و در صورت تأیید، پیامک ثبت نام در سامانه کارآموزی به پذیرفته شدگان ارسال می گردد.

 

2) ورود به پرتال

پذیرفته شدگانی که پیامک دریافت کرده اند، تا یک ماه فرصت دارند به سامانه کارآموزی مراجعه نمایند. بدین منظور می بایست وارد سایت مرکز به آدرس «www.23055.ir» شده و بر روی گزینه «ورود به پرتال» کلیک ‌نمایند.

 

صفحه ورود

 

بعد از کلیک بر روی گزینه ورود به پرتال، صفحه زیر نشان داده می‌شود. پذیرفته شدگان باید بر روی گزینه «ورود اعضا» کلیک نمایند.

ورود اعضا و کارمندان

 

3) فعال سازی حساب کاربری و ورود به محیط کاربری

به منظور ورود به محیط کاربری و کارتابل شخصی، در قسمت «فعال سازی حساب/ دریافت کلمه عبور» شماره ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و پس از دریافت پیامک رمز عبور، با وارد کردن شماره ملی و رمز عبور در قسمت «ورود به پرتال»، وارد محیط کاربری خود شوید.

 

صفحه ورود به پرتال

 

4) ورود به صفحه کارآموزی کارشناسی

پس از ورود به صفحه کاربری، از قسمت سربرگ «کارآموزان کارشناسی رسمی»، بر روی گزینه «کارآموزی کارشناسی» کلید نموده و وارد صفحه اطلاعات ثبت شده درخواست کارآموزی شوند.

 

محیط کاربری پرتال

 

5) ثبت درخواست کارآموزی

در ادامه بر روی گزینه «ثبت درخواست کارآموزی» کلید نموده و وارد صفحه درخواست می‌شوید.

 

 

فرم ثبت درخواست کارآموزی، شامل سه بخش «اطلاعات کارآموز»، «تعهدنامه» و «انتخاب کارشناس سرپرست» است.

 

 

6) تایید تعهدنامه

پذیرفته شدگان به منظور شروع دوره کارآموزی موظف به ارائه تعهد جهت وجود شرایط قانونی و صلاحیت‌های عمومی هستند و در صورت عدم احراز شرایط و صلاحیت‌های عمومی، قبولی وی کان لم یکن تلقی خواهد شد. برای این منظور در کنار هر یک از گزینه‌های تعهدنامه، تیک تایید زده می شود.

 

 

7) انتخاب کارشناس سرپرست

در بخش سوم، کارآموزان می‌توانند نسبت به انتخاب کارشناس سرپرست اقدام فرمایند. یکی از تکالیف کارآموزان در طی دوره کارآموزی، کارورزی نزد کارشناس سرپرست است. برای این منظور لازم است ابتدا کارشناس سرپرست تعیین گردد. کارشناس سرپرست توسط کارآموز و با تایید هیات مدیره و یا در صورت تمایل کارآموز، توسط هیات مدیره انتخاب می شود.

 

در صورت عدم تمایل کارآموز به انتخاب مستقیم کارشناس سرپرست، لازم است پس از انجام هماهنگی‌های لازم با هیئت مدیره و کمیسیون آموزش و کارآموزی استان خود،  قسمت کارشناس سرپرست را خالی بگذارند و درخواست کارآموزی خود را ثبت کنند. در این صورت، کارشناس سرپرست توسط هیات مدیره تعیین می شود.

 

در قسمت شماره یک شکل، کارآموزان می‌توانند نام و یا بخشی از نام کارشناس سرپرست مورد نظر را مستقیما وارد نموده تا از بین گزینه‌های پیشنهادی، فرد مورد نظر را انتخاب نمایند.

 

انتخاب کارشناس سرپرست

 

همچنین می‌توانند با کلید بر روی آیکون ذره‌بین (قسمت دوم شکل)، وارد فرم «انتخاب» شده تا فهرستی از کارشناسان سرپرست واجد شرایط را با توجه به رشته کارشناسی و حوزه قضایی کارآموز، مشاهده و با توجه به اطلاعات ارائه شده از کارشناسان رسمی محترم، مبادرت به انتخاب آموزگار خود نمایند.

 

 

8) پرداخت هزینه کارآموزی

شروع دوره کارآموزی منوط به پرداخت هزینه‌های دوره کارآموزی شامل هزینه آموزش، هزینه‌های اداری و غیره است. هزینه دوره کارآموزی برای پذیرفته شدگان بر اساس اعلام معاونت کارشناسان رسمی و متناسب با حوزه قضایی تعیین می شود.

 

پس از انتخاب کارشناس سرپرست، بر روی گزینه «پرداخت و نهایی کردن درخواست» کلیک نموده و وارد صفحه درگاه پرداخت می‌شویم. پس از پرداخت موفق، درخواست به کارتابل رئیس هیئت مدیره استان مورد نظر جهت بررسی ارسال می‌شود. پس از تایید درخواست کارآموزی کارشناسی توسط رئیس هیئت مدیره استان، کار به کارتابل کارشناس سرپرست انتخابی ارسال می‌گردد. در صورت تایید درخواست توسط کارشناس سرپرست، دوره کارآموزی آغاز می گردد.

 

پرسش و پاسخ‌های متداول در خصوص شروع دوره کارآموزی کارشناسان رسمی

  1. شروع کارآموزی متقاضیان قبولی آزمون سال 1399 چه زمانی خواهد بود؟
    به زودی از طریق کمیسیون کارآموزی کارشناسان مرکز اطلاع رسانی خواهد شد.

به اشتراک گذاری مطلب:

این مطلب برای شما مفید بود؟

0

آخرین ویرایش: 16 آبان 1401

پاسخ سوال خود را پیدا نکردید؟

با استفاده از فرم درخواست پشتیبانی با ما در ارتباط باشید.

جستجو