نحوه ثبت درخواست حمایت قضایی

مقدمه

مردم و اعضای مرکز که ایثارگر، جانباز، خانواده شهدا و غیره هستند می توانند به منظور دریافت حمایت های قضایی معاضدتی، درخواست خود را به صورت سیستمی در سایت مرکز (برای مردم و مخاطبان خارج از مرکز) و یا در داخل پرتال مرکز (برای اعضای مرکز از جمله وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده مشمول) ثبت نمایند. در ادامه درخواست توسط کارشناس معاضدت مرکز مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت احراز هویت مخاطب خدمات معاضدتی، درخواست به مرکز استان مربوطه (هیئت مدیره وکلا و یا کارشناسان رسمی) ارسال می شود.

در ادامه مرکز استان درخواست را به وکیل و یا کارشناس متخصص ارجاع می دهد تا وی نسبت به ارائه خدمت حقوقی لازم به صورت معاضدتی اقدام نماید و در نهایت گزارش عملکرد خود را به همراه مستند حسن انجام کار از سوی مخاطب، به کارشناس ارجاع می شود.

 

ثبت درخواست حمایت قضایی توسط اعضای مرکز

اعضای مرکز که واجد شرایط دریافت حمایت های قضایی معاضدتی باشند، می‌­بایست وارد سایت مرکز به آدرس «www.23055.ir» شده و مطابق شکل زیر بر روی گزینه «ورود به پرتال» کلیک نمایند.

ورود به پرتال

 

در صفحه ظاهر شده، مطابق شکل ذیل لازم است اعضای مرکز از قسمت «ورود اعضا» نسبت به فعال‌سازی و ورود به محیط کاربری خود اقدام نمایند.

ورود اعضا

در صورت فعال نبودن حساب کاربری، ابتدا لازم است مطابق بخش 1 از شکل ذیل، از قسمت «فعال سازی حساب/ دریافت کلمه عبور» با ورود کد ملی، شماره موبایل و کد تصویر امنیتی، فعال‌سازی حساب صورت ‎گیرد. در صورتی که اعضای مرکز پیش‌تر وارد حساب کاربری خود در پرتال مرکز شده باشند، از قسمت سمت چپ، بخش 2، نسبت به ورود به حساب کاربری خود اقدام می‌نمایند.

 

فعال سازی و ورود

 

پس از ورود به پرتال، اعضای مرکز می‌توانند از سربرگ «خدمات حقوقی» و از منوی «حمایت قضایی از افراد تحت پوشش»، نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

ثبت درخواست حمایت قضایی

 

با کلیک بر این گزینه در فرم ظاهر شده مطابق شکل زیر می توان اطلاعات مربوطه را تکمیل نمود.

فرم ثبت درخواست

 

در صورتی که در خصوص سوال «آیا در نهادهای تحت پوشش از جمله بنیاد شهید یا ایثارگران و غیره عضویت دارید؟» پاسخ «بله» باشد، مطابق شکل زیر گزینه «نام نهاد تحت پوشش»، ظاهر می شود.

نام نهاد تحت پوشش

 

در فرم فوق، در بخش «پیوست ها»، تصویر کارت ملی، شناسنامه و کارت عضویت بارگذاری می شود و در صورت نیاز در بخش «توضیحات»، توضیحات لازم ثبت می گردد. پس از ثبت اطلاعات بر گزینه «دخیره» کلیک می شود.

 

ثبت درخواست حمایت قضایی توسط مردم

مردمی که واجد شرایط دریافت حمایت های قضایی معاضدتی باشند، می‌­بایست وارد سایت مرکز شوند و در فرم مربوطه نسبت به تکمیل اطلاعات فردی خود از جمله نام، نام خانوادگی، کد ملی، تاریخ تولد، استان، شهر، شماره تماس و آدرس اقدام نمایند.

فرم حمایت های قضایی برای مردم

 

در صورتی که در خصوص سوال «آیا در نهادهای تحت پوشش از جمله بنیاد شهید یا ایثارگران و غیره عضویت دارید؟» پاسخ «بله» باشد، مطابق شکل زیر گزینه «نام نهاد تحت پوشش»، ظاهر می شود.

نام نهاد تحت پوشش

 

در فرم فوق، در بخش «پیوست ها»، تصویر کارت ملی، شناسنامه و کارت عضویت بارگذاری می شود و در صورت نیاز در بخش «توضیحات»، توضیحات لازم ثبت می گردد. پس از ثبت اطلاعات بر گزینه «دخیره» کلیک می شود.

 

بررسی اولیه درخواست توسط کارشناس معاضدت مرکز

پس از ثبت درخواست، درخواست به کارتابل کارشناس معاضدت مرکز ارسال می شود و مورد بررسی و تأیید و رد قرار گرفته و توضیحات مربوطه در درخواست درج می‌گردد. در ادامه، درخواست با توجه به نوع نیاز و حمایت درخواست شده، به هیئت مدیره کارشناسان رسمی و یا وکلای استان مقصد جهت رسیدگی ارجاع می شود. لذا در پنل کارشناس معاضدت مرکز، گزینه ارجاع به هیئت مدیره با تفکیک نوع مرکز (وکلا و کارشناسان رسمی) و همچنین تفکیک استانی موجود است.

بررسی کارشناس معاضدتبررسی کارشناس معاضدت

بررسی درخواست توسط هیئت مدیره استان

در ادامه، زمانی که درخواست به کارتابل رئیس محترم هیئت مدیره استان ارسال می شود، با توجه به نیازمندی حقوقی و توضیحات کارشناس مرکز، در صورت نیاز به ارجاع به وکیل و کارشناس، از طریق سامانه 1515 و یا معاضدت، این امر محقق می شود و در صورت بروز موارد خاص و یا عدم نیاز به ارجاع، درخواست جهت بررسی به کارشناس معاضدت بازگردانده می شود.

نتیجه بررسی کارشناس و یا وکیل به اطلاع متقاضی می‌رسد.

 

به اشتراک گذاری مطلب:

این مطلب برای شما مفید بود؟

0

آخرین ویرایش: 29 آبان 1401

پاسخ سوال خود را پیدا نکردید؟

با استفاده از فرم درخواست پشتیبانی با ما در ارتباط باشید.

جستجو